Statystyki

Black jack - zasady gry

Hazardowe gry karciane wytwarzają swoistą magię podczas rozgrywki, której nie da się porównać z niczym innym. Jest to klimat, który trzeba poczuć na własnej skórze, kiedy przysiądziemy się do stolika wraz z innymi graczami i rozpocznie się gra. Taka scena przez większość osób będzie zapewne kojarzona z pokerem, lecz nie tylko on daje szanse na genialną karcianą zabawę. Innym równie mocnym kandydatem jest gra black jack, która znajduje coraz większe rzesze sympatyków na całym świecie.

Mechanika gry 

Bardzo wiele początkujących zadaje sobie to samo pytanie – jak grać w black jacka? Jest to kwestia nie tak całkowicie prosta, jeżeli wziąć pod uwagę różne mechanizmy i strategie w tej grze, jak chociażby zasady liczenia kart.

Zacznijmy może jednak od początku, czyli od określania konkretnych zasad. Głównym celem gry jest pokonanie krupiera, poprzez zdobycie w kartach wartości jak najbardziej zbliżonej do liczby 21, lecz nie większej. Niektórym osobom ten mechanizm może wydawać się dziwnie znajomy, gdyż blackjack to poniekąd kasynowa wersja gry w oczko, które jest również popularną grą karcianą. W blackjacku każda karta ma swoją wartość i właśnie na tej podstawie oblicza się wartość danego układu.

Rozgrywka

Czas przejść do części kulminacyjnej, czyli rozgrywki – rozpoczyna się ona od zakładów dokonywanych przez graczy. Kiedy wszyscy już tego dokonają, krupier o zakończeniu zakładów, po czym rozpoczyna się właściwa część rozgrywki. Dealer rozpoczyna rozdawanie kart, które rozdaje również dla siebie. Wszyscy otrzymują dwie karty, jednakże karty graczy rozdawane są w pozycji odkrytej, zaś jedna karta krupiera zostaje zakryta. Jeżeli odkrytą kartą krupiera jest black jack as, to gracze mogą skorzystać z insurance, czyli ubezpieczenia – kosztuje ono 50% wartości zakładu. Co daje takie ubezpieczenie? Jeżeli krupier posiada blackjacka (dwa asy), to gracz straci swój pierwotny zakład, lecz otrzyma 1:1 z sumy ubezpieczenia. Jest to o tyle przydatne, że w momencie kiedy krupier posiada blackjacka, to wszyscy inni gracze go nie posiadający automatycznie przegrywają – następuje koniec rundy, zaś krupier zgarnia ich zakłady. Jeżeli gracz również posiada blackjacka, to następuje remis – gracz otrzyma swój pierwotny zakład i runda kończy się.

Jeżeli jednak krupier nie ma blackjacka, to rozgrywka toczy się dalej. Krupier pyta każdego z graczy, jaką akcję chcą wykonać. Każdy gracz może poprosić o kolejną kartę lub zrezygnować. Kiedy wszyscy już dokonają wyboru i zakończą swoją kolejkę, krupier pokazuje swoją ukrytą kartę, przez co ujawnia swój wynik. Jeżeli posiada on w kartach liczbę niższą niż 17, to musi dobierać karty do momentu otrzymania wyniku równego przynajmniej 17. W przeciwnym wypadku, musi on spasować, zaś jego wynik porównuje się z wynikiem każdego gracza. Jeżeli dany gracz osiągnie wynik wyższy od wyniku krupiera, to otrzymuje wypłatę w stosunku 1:1, lecz w przypadku gdy jest on niższy od wyniku krupiera, gracz traci swój pierwotny zakład. Jeżeli wynik krupiera i gracza jest taki sam, to następuje remis i gracz otrzymuje swój pierwotny zakład. W momencie, kiedy krupier przekroczy liczbę 21, następuje wygrana wszystkich graczy przy stole i otrzymują oni wypłatę w stosunku 1:1. Można otrzymać więcej, jeżeli gracz posiada blackjacka – wtedy otrzymuje wypłatę w stosunku 3:2.

Znamy podstawy, więc czas na grę! 

Opisane wyżej zasady stanowią podstawy blackjacka i to właśnie od ich opanowania powinien rozpocząć każdy, kto chce nauczyć się grać w tą grę karcianą. Istnieje również wiele bardziej zaawansowanych zasad tej gry, jak black jack double, split lub double down. Powyżej przedstawiliśmy najczystsze zasady blackjacka i to od nich powinna zacząć się przygoda nowicjuszy z tą grą. Nauka gry w black jacka nie jest procesem szybkim, jednakże z pewnością bardzo interesującym oraz opłacalnym. Jeżeli dobrze zagłębimy się już w mechanikę tej gry, to nie pozostawajmy przy podstawach – warto zgłębiać kolejne tajniki blackjacka, dzięki którym będziemy ciągle rozszerzać swoje umiejętności.